ANNENİN ROLÜ

Hadi hep birlikte düşünelim… Annelerimizi ya da “anne” modelini düşününce aklımıza ilk gelen terimler, kavramlar ve duygular neler oluyor? Pek çoğunuzun sevgi, merhamet ve fedakarlık dediğini duyar gibiyiz. Biraz daha düşündüğümüzde; annelerimizin aile içi dengelerdeki büyük rolü aklımıza gelir. Tüm bunlar kesinlikle bir bütün içinde bizleri sarıp sarmalıyor. Bu bütünsel sistemin her zaman her annede görülmeyebildiğini; son zamanlarda seyrelmeye başladığını söyleyebiliriz. Bunun tabii ki bazı sebepleri ve sonuçları olacaktır. Adem Güneş bu meseleyi şöyle özetliyor:

Doğal aile modelinde anne, aile içindeki dengeleri sağlayan koruyucu bir kalkan gibidir. Anneler birleştirip bütünleştirici yanlarını bazen ortaya çıkaramıyor çünkü çocuklarına şefkatle yaklaşan anneye çevresi “Bu kadar yumuşak olma, yarın seni dinlemezler görürsün.” diye ikazda bulunabiliyor.

Gelecek adına endişe taşıyan anne çocuklarına bol bol şefkat şerbeti içirmektense otoriterliğe talip oluyor; annelerin sinir sistemi ve taşıdıkları ruhsal yapı otoriter olmalarını engeller. Bir anne, babanın rolü olan otoriterliğe soyunursa ortaya şiddet çıkar.

Çocukların anne gibi anneleri, baba gibi baba ihtiyacı vardır. Çocuk terbiyesinde yalnızlığa terk edilmiş bir annenin evde mutluluk tebessümleri sergilemesi neredeyse imkansızdır.”

(Çocuk Eğitiminde Doğru bilinen Yanlışlar-Adem Güneş, 55-56)

Çocukların fıtratı olduğu gibi annelerin de fıtratları olduğunu unutmayalım. Aile bütüncül bir sistemdir ve çocuk eğitiminde bilhassa roller büyük önem arz eder. Sistemde anneden bahsederken sistemimizin bir diğer çok önemli parçası olan babaların rolünden de bahsetmeden edemeyiz. Diğer yazımızda buna değineceğiz.

Sevgiler,

Çocuk Okur Ekibi