BABANIN ROLÜ

Babanızı düşündüğünüzde ne hissettiğinizi ya da aklınıza “baba” terimini ile alakalı neler geldiğini sorsaydık, ne söylerdiniz? Güvenilirlik, sevgi ve fedakarlık ilk aklınıza gelenlerdi, değil mi? Bazen ailede son sözü söylerken, bazen bisiklet sürmeyi öğretirken bazen de anne ile birlikte denge unsuru olurken görürüz babalarımızı. “Annenin Rolü” yazımızda da söylediğimiz gibi aile bütüncül bir sistemdir. Adem Güneş bu sistemi ve babanın rolünü şu şekilde açıklıyor:

“Otorite kelimesinin anlamı, kural koymak ve bunların uygulanmasını sağlamaktır. Otoriter olmak zor kullanmak, asık suratlı gözükmek, sert yapılı olmak anlamına asla gelmemelidir. Aile içindeki otoriteyi temsil eden baba, asla asık suratlı öfkeli şekilde “Bu evin otoritesi benim.” dememelidir.”

(Çocuk Eğitiminde Doğru bilinen Yanlışlar-Adem Güneş, 54)

“Babası olduğu halde babasız büyüyen çocuklar, genelde istikamet tutturmakta zorlanıp güçsüz ve dirayetsiz olur. Bunca koşuşturmanın arasında babanın başvurması gereken tek çözüm ; arada bir çocuğunu gezmeye götürüp vicdanını rahatlatmak olmamalıdır.

Babanın görevi çocuğu ile arkadaş gibi olmak değildir. Oğlunun ve kızının çevresiyle arkadaşlık kurabilme kabiliyetlerini geliştirmektir. Çocuklar babalarının yanlarında arkadaş gibi değil, baba gibi hissettiklerinde rahatlarlar. Babanın varlığı çocuk için huzur ve güven kaynağıdır.

Altını çizerek bir daha söylemek gerekirse günümüzdeki sosyal yaşantının felç geçirmiş olması anne babayı,’ideal anne baba’ olmak konusunda daha duyarlı hale getirmelidir. Anneyi evde çocuklarla tek başına bırakıp ona babalık vazifesi yüklemeye çalışmak, veya çocuklara: “Geçen hafta gittik ya parka!” diyerek onları oyalamak doğru değildir. Bunları yapmaya hiçbir babanın hakkı yoktur.”

(Çocuk Eğitiminde Doğru bilinen Yanlışlar-Adem Güneş, 61-62-63)

Babanın rolü ile ilgili anneninkinden daha çok içerik paylaşmamız belki dikkatinizi çekmiştir. Annenin fıtratının aile sistemine uyum sağlamak konusunda daha başarılı olduğunu, bu sebeple de çoğunlukla babaların sisteme entegresi hakkında hatırlatmalar yapmanın daha faydalı olabileceğini düşündük. Unutmayalım; aile bir bütündür ve bu bütünün ana parçalarından olan anne ve babanın aile içinde birlikte görev almaları hem ebeveynler hem de çocuklar için çok önemlidir.

Sevgiler,

Çocuk Okur Ekibi