ÇOCUĞUMA OKUYACAĞIM KİTAPLARA NASIL KARAR VEREBİLİRİM

Merhaba!

Öğretmenlerin, kütüphanecilerin, kitabevi görevlilerinin ve kitaplarla haşır neşir olan pek çok kişinin sıkça duyduğu bir sorudur: “ Çocuğuma hangi kitabı okumalıyım?”  Bu soruyu cevaplamak kolay değildir çünkü bu; içinde bulunduğunuz kültüre, aile yapınıza ve eğitim seviyenize bağlı olarak değişebilir.

Size okumanızı tavsiye edeceğimiz kitap ilginizi çekmeyebilir veya çocuğunuzun gelişim seviyesine uygun olmayabilir. Bu noktada en yetkili kişi aslında sizsiniz. Yanlış okumadınız! En doğru kararı siz verebilirsiniz çünkü çocuğunuzu en iyi tanıyan ve gözlemleyen siz ebeveynlersiniz. Gelin size bir tüyo verelim: Sesli okuduğunuzda hoşunuza giden kitapları çocuğunuza okuyabilirsiniz. Siz severseniz çocuğunuz da sever. Emin olun sevilerek yapılan okumaların mutluluğu sese yansır ve akıllı miniğiniz bunu kolayca fark edebilir.

Dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var: Bebeğinizin dişi çıktığında kalın kartondan üretilmiş, yırtılma ve yıpranmaya karşı dayanıklı materyalden üretilmiş kitapları tercih etmeniz gerekir. Sincap Kitap, okul öncesi döneme uygun olan tüm kitaplarında buna dikkat eder. Tekerlekler İş Başında serisi, Ne Sorsan Bilir Minik serisi, Bilgi Dolu Minik Kütüphanem kitapları vb. bu kitaplardan bazılarıdır.

Çocuğunuz için bir kütüphane oluşturmak verebileceğiniz en doğru kararlardan biridir. Bu kütüphaneyi oluştururken çocuğunuzun ilgi alanlarını belirleyin:

Hayvanları seviyor mu?

Günlük yaşamda dikkatini en çok neler çekiyor?

Hangi renklere ilgisi daha fazla?

Öğretmek istediğiniz kavramlar neler?

Bu tür sorulara vereceğiniz cevaplarla kütüphaneniz için en önemli adımı atmış olacaksınız.

Sağlıkla sevgiyle büyüsün miniğiniz… 

Sevgiler,

Çocuk Okur Ekibi