ÇOCUKLARDA KONUŞMA GELİŞİMİ

Merhaba Sevgili Anneler ve Babalar..

Çocuklarda konuşma gelişimi her ebeveynin endişe ettiği konuların başında gelir. Bebeğiniz 4 ile 8 ay arasında kendi isminin sesini tanımaya başlar.Sonrasında :

9 Aylıkken hafifçe adını söylediğinizde başını size doğru döner. Tek heceli sesleri çıkarır, ‘ma-ma’ veya ‘ba-ba’ gibi..

12. Ayda en az bir kelimeyi söyleyebilir.

18. Ayda birkaç tek kelimeyi söyleyebilir.

2. yaşını aldıktan sonra tanıdığı insanların isimlerini tanır, ismini bildiği bir nesne ona gösterildiği zaman o nesneye işaret edebilir, bir konuşma esnasında duyduğu sesleri tekrar edebilir, iki kelimelik cümleler kullanabilir ve basit komutları takip edebilir.

Az önce okuduklarınız az çok genel bir gelişim tablosunu ifade eder ancak her bebeğin birbirinden farklı gelişim özellikleri gösterebileceğini unutmayın ve bebeğinizin gelişimini endişe, panik ve şüphe ile değil; merak ve mutlulukla takip edin.

Bebeğinizin konuşma gelişimine yardımcı olmak isterseniz:

  • Doğduğu günden itibaren onunla konuşabilir, şarkılar söyleyebilir veya kitap okuyabilirsiniz. (Sincap Kitap’ın hikaye ve masal kitapları destekçiniz olacaktır.)
  • Anlamsız sesler çıkarsa bile siz onunla sohbet edin. Belki kendi kendinize konuşuyormuşsunuz izlenimi edinebilirsiniz ancak bebeğinizin sizi anladığını çıkardığı sesleri arttırdığı zaman fark edip; bu sohbetten büyük keyif alabilirsiniz.
  • Sevdiği nesneleri elinize alıp ona göstererek ismini birkaç kez söyleyin. Örneğin: “Bak bu bir top. Hoop top geliyor, goooll!” veya “İşte bir elma! Mmm ne kadar da lezzetli bir elma. Bak elma!” gibi…
  • Çocuğunuz bir veya iki kelimelik cümleler kurmaya başladığında; bu cümleleri genişletmeye çalışın. Mesela: “Elma yok” dediği zaman “Elma istemiyor musun? Elmayı göremedin mi?” diye cevap verebilirsiniz. Böylelikle tam cümle yapısını öğretmeye çalışabilirsiniz.

Ancak lütfen unutmayın: Dil gelişiminin önemli kısmı sizin çocuğunuzla her gün kurduğunuz diyalogdan ve yaptığınız aktivitelerden geçer ve dil doğal olarak gelişir.

Sevgiler,

Çocuk Okur Ekibi