ÇOCUKLARIMIZA DOĞAYI NEDEN VE NASIL SEVDİRELİM?

ÇOCUKLARIMIZA DOĞAYI NEDEN VE NASIL SEVDİRELİM?

Çocuklar büyürken pek çok şeyi öğrenirler ve bunların çoğu karakterinde yer eden olgulardır. Bu süreçte en büyük etki sahibi kişiler şüphesiz ebeveynlerdir. Doğa, doğa sevgisi ve bireyin dünya görüşünü bu yönde kategorize etmenin ebeveynler için ciddi bir mesele olduğunu tahmin ediyoruz. Bu yazımızda; çocuğun büyüme çağında tabiat sevgisi kazanmasıyla ilgili faydalı olabileceğini düşündüğümüz uzman görüşünü sunuyoruz:

“Çocuğun tabiatı sevme duygusu geliştirilmeli.

Evrende bulunan yararlanılacak şeyler yalnız insanlara özgü değildir. Diğer canlılar da bunlardan yararlanır. Ancak insan, aklıyla canlıları da, tabiat varlıklarını da kendi hizmetinde kullanır. Allah’ın insana verdiği bu özellik ve bunca nimet karşılığında kuşkusuz insanın da Allah’a şükür etmesi ve bu nimetleri, tabiat varlıklarını severek, koruyarak onun isteklerine uygun bir tarzda kullanması gerekir.

Müslüman; insan ruhunu dinlendiren, ona ferahlık veren tabii güzelliklerin korunmasından ve çoğaltılmasından, insan ruhunu karartan çirkinliklerin ortadan kaldırılmasından sorumludur.

Çocukta tabiatı sevme duygusu küçük yaşlardan itibaren oluşturulmaya başlanmalıdır. Bunun için anne baba evde sıkıntı vermeyecek şekilde az sayıda çiçek yetiştirmeli, onlara sevgiyle yaklaşmalıdır. Pikniklerde ya da gezintilerde artıkların ve çöplerin çocukla birlikte bir poşete konması ve çöp bidonlarına atılması, çöplerini çevreye atmış olanların eleştirilmesi çocuk üzerinde olumlu etki yapacaktır.”

(Şükür ve Kanaat psikolojisi/hüseyin peker-120)

Sevgiler,

Çocuk Okur Ekibi