ÇOCUKLARIN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ DİKKATE ALINMALIDIR

Çocuk eğitiminde kimi meseleler var ki ; ebeveynlerin akıllarında mutlaka yer etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yazımızda ‘çocuğun gelişimi’ kavramı ile ilgili yeni bir bakış açısı ortaya koymak istiyoruz. Pek çok ebeveynde kaygıya sebep olan ‘çocuğun gelişimini takip etmek’ konusunda düşülen bir hata vardır. Çocuğun gelişiminin yavaş ya da hızlı olduğu ile ilgili bir yanılgıdır bu. Gelin konunun uzmanı ne söylemiş, okuyalım:

“Çocuklar gelişim özelliklerine göre eğitilmelidir

Çocuk, her gelişim döneminin kendi özelliklerini yaşar. Gelişim çağlarını ve gelişim özelliklerini bilmek, diğer eğitim alanlarında olduğu gibi ahlak eğitiminde de çok önemlidir.

Anne babaların yanlış düşüncelerinden biri de çocuklar belirli gelişme dönemlerini aşarken, anne babanın çaresizlikle, bu dönemin kendi sürecini doldurmasını beklemeleri gerektiği görüşüdür. Çocukların, özellikle okul öncesi çağında, belirli gelişme evrelerinden geçtikleri gerçektir. Dört yaşındaki çocuğun üç yaşındaki gibi davranmasını bekleyen veya dört yaşındaki çocuğuna üç yaşındaymış gibi davranan bir anne, başına iş açıyor demektir.

Eğitimde gelişim önemlidir, çocuğun bu dönemlerdeki gelişimsel özelliklerinin farkına varılması özellikle de ahlak gelişimi ile ilgili özelliklerinin bilinmesi; çocuğa verilecek ahlak eğitiminin sağlıklı olması ve çocuk tarafından kazanılması açısından son derece önemlidir.”

(Ailede Ahlak Eğitimi-m. Zeki Aydın-63)

Sevgiler,

Çocuk Okur Ekibi