YAŞAMININ İLK YILLARINDA MİNİKLER İÇİN RENKLERİN ÖNEMİ

Merhaba,

Hayal güçleri kadar zengin olmasa da renkler; bir çocuğun dünyası için çok önemlidir. Renkler çocuğun ilerideki yaşamı için de kilit rol oynarlar. Bu sebeple bebeğiniz doğduktan sonra onun renk algısını desteklemeniz oldukça faydalıdır. Bu yazıda bunu kitaplarla nasıl yapabileceğimize değineceğiz.

Yeni doğan bebekler koyu renk uyaranları tercih ederler ve renk algıları henüz gelişmediği için bu çok normaldir. Dolayısıyla bu dönemde bebek beşiğine rengarenk dönenceler asmanıza gerek yoktur. 1. ayını dolduran bebek artık siyah/gri uyarıcılardansa renkli uyarıcılara daha çok ilgi göstermeye başlar. 6 aylık olduğunda da bebekte pek çok görsel işlev başarıyla yerleşmiş olur.Ancak yine de tam yetişkin performansına ergenlikten önce ulaşılmaz. Görsel sistem olgunlaşmaya devam eder ve ince ayarlar da öğrenme devam ettikçe ve görsel deneyim kazanıldıkça daha da yavaş gelişir; renklerin adlandırılması ve tutarlı hale gelmesi birkaç yılı alır.

Bebeğinizin ilk aylarında onun için özel hazırlanmış ‘bebek kartları’ nı tercih edebilirsiniz. Böylece renk algılarının gelişimine katkı sağlarsınız. Peki ya sonra? Pek çok kültürde kırmızı, yeşil, sarı ve mavi 4 temel renk olarak kabul edilir. Renk algısı gelişen çocuğunuz bu renklerin ağırlıklı olduğu kitaplara geçiş yaptığında kitaplardaki renkli resimlerin önemi de açığa çıkar çünkü bu kitaplar çocuğunuzun renk vizyonunu geliştirir. Öyleyse 6 ayını doldurmuş bir bebek büyük resimli görselleri olan renkli kitaplara aşinalık kazandıkça; erken okur-yazarlık dönemine de başarıyla geçiş sağlar.

Örneğin 8 aylık Sena ve 1 yaşını doldurmuş olan Can; “Bu Kocaman Gözler Kimin” serimizdeki kitaplara ve “ Ne Sorsan Bilir Minik” serimizin kitaplarına ilgi ile yaklaşacaklardır.

4 temel renk ile başlayan renk yolculuklarında kitaplar çocuklarımıza eşlik edecek ve kitap okumayı seven bireyler olmalarınayardımcı olacaklardır.

Yaşamınızdan rengi eksik etmeyin.

Sevgiler,

Çocuk Okur Ekibi